ciezarna kobieta

Tuńczyk w ciąży – dlaczego NIE można go jeść? Alternatywy dla tej ryby

Nikogo nie dziwią nietypowe zachcianki pokarmowe kobiet w ciąży. Panie potrafią pochłonąć dużą ilość jedzenia w ciągu dnia, a co ciekawsze w bardzo nietypowych połączeniach. Jednym z produktów, które są na piedestale, jest tuńczyk. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele składników odżywczych mają w sobie ryby i jak pozytywne działania mają ich spożywanie. Jednak wiele mam zastanawia się: Czy tuńczyk w ciąży jest bezpieczny? Zdania na forach dla przyszłych mam są na ten temat znacznie podzielone. Dowiedzmy się zatem, jak jest naprawdę!

Dlaczego nie można jeść tuńczyka w ciąży?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że tuńczyk jest bardzo zdrową rybą, która bogata jest w wiele składników odżywczych. W swoim składzie posiada między innymi:

  • Witaminę D – poprawia odporność, stan kości i samopoczucie
  • Witamina B1 – poprawia pamięć i koncentrację, zapobiega skurczom mięśni
  • Witamina B3 – jej niedobór prowadzi do wymiotów, osłabienia, problemów z pamięcią i ze skórą
  • Witamina B6 – działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
  • Selen – wspomaga prawidłowe działanie tarczycy
  • Magnez – wspomaga układ nerwowy oraz dobre ciśnienie krwi
  • Fosfor — wpływa na zęby i kości
  • Potas — wpływa na układ nerwowy i mózg
  • Kwasy OMEGA – 3 -zapobiegają chorobom serca

Wszystkie te składniki sprawiają, że tuńczyk w ciąży może wydawać się nie tylko wskazany, ale również konieczny. Niestety wcale tak nie jest. Badania jednoznacznie wykazały, że jedzenie tuńczyka w ciąży jest wręcz zakazane. Wpływa on w sposób negatywny na płód, oczywiście mowa o regularnym jego spożywaniu. Tuńczyk w czasie ciąży powinien być ograniczony do minimum.

W Polsce możemy kupić wiele innych smacznych ryb, które są bogate w składniki odżywcze, a dodatkowo nie stwarzają zagrożenie dla przyszłej mamy czy dziecka. Dla własnego bezpieczeństwa warto, jest wyeliminować tuńczyka z codziennej diety, a jeśli już czujemy, że musimy go zjeść, to ograniczyć go do całkowitego minimum.

salatka z tunczykiem

Tuńczyk może być niebezpieczny dla ciężarnych!

Wiele kobiet naprawdę lubi tę rybę. Pojawia się więc pytanie, dlaczego tuńczyk w ciąży jest niebezpieczny i czy faktycznie konieczne jest z niego zrezygnowanie. Poza tym pozostaje jeszcze tuńczyk z puszki w ciąży? Czy jest to bezpieczniejsza opcja, która nie zagraża dziecku?

Oczywiste jest, że ma ona w swoim składzie wiele składników spożywczych, które wpływają na nasz organizm w sposób bardzo zdrowy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że tuńczyk ma również zwiększoną zdolność wchłaniania innych niebezpiecznych substancji, jak rtęć, która negatywnie wpływa na układ nerwowy maluszka w łonie matki. Co gorsza, dziecko może rozwijać się nieprawidłowo, co skutkuje różnymi chorobami. Na wielu forach internetowych pojawia się informacja, że nie każdy tuńczyk jest szkodliwy. Czy to faktycznie prawda?

Tuńczyka z puszki też nie powinnaś jeść!

Kwestią sporną jest tuńczyk w puszcze w ciąży. Zazwyczaj jest to tuńczyk bonito, który prawdopodobnie ma w swoim składzie mniejsza ilość rtęci. Czy jednak oznacza to, że można, spożywać go nie martwiąc się, że zaszkodzi dziecku? Otóż lekarze jednogłośnie mówią o tym, że mimo wszystko nie należy przesadzać z jego spożywaniem. Oczywiste jest, że tuńczyk w puszce a ciąża może być kwestią sporną dla wielu mam, warto, jest jednak mieć na uwadze, że do ryby w takiej formie często dodaje się ulepszacze i konserwanty, tak by jego termin ważności był dłuższy.  Na rynku znajdziemy wiele zdrowych i bezpieczniejszych ryb, które możemy spożywać w pełni bezpiecznie.

kobieta w zaawansowanej ciazy

Co zjeść, jeżeli masz ochotę na rybę?

Wiedząc jak wiele zdrowych właściwości, mają ryby żal jest nam całkowicie z nich zrezygnować podczas ciąży, zwłaszcza, jeśli są naszym przysmakiem. Otóż to, że tuńczyk surowy lub tuńczyk w sosie własnym w ciąży jest zakazany, nie oznacza, że ryby powinny zostać usunięte z naszej codziennej diety. Na szczęście w Polsce możemy kupić kilka innych, które są nie mniej smaczne, a zarazem również zdrowe, a co najważniejsze bezpieczne.

  • Łosoś — posiada wiele właściwości odżywczych, jak na przykład: obniża ciśnienie, ma właściwości przeciwzapalne, wzmacnia komórki tętnic i dostarcza kobiecie w ciąży sporą dawkę witaminy D3.
  • Sardynki – posiadają w swoim składzie wiele wartości odżywczych, które wpływają między innymi na ciśnienie krwi.
  • Dorsz – w swoim składzie ma kwasy OMEGA – 3 i OMEGA – 6, Witaminy A, E, C
  • Pstrąg — w jego składzie znajdziemy dużą ilość białka, wapnia, fosforu i potasu.
  • Śledź — nie musimy zjeść go wcale dużo, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią dawkę Witaminy B6, miedzi, żelaza czy cynku.

Jeśli martwimy się tym, że nie możemy dostarczyć naszemu organizmowi potrzebnych składników odżywczych to nic straconego, ponieważ wybór innych ryb na pewno przyniesie oczekiwany efekt. Oprócz wyżej wymienionych możemy również sięgnąć po halibuta, flądrę, makrelę wędzoną lub inne owoce morza, jak krewetki.