kobieta w ciazy je loda

Lody w ciąży – czy są zdrowe dla ciężarnych? Jeść czy nie?

Najpopularniejszym, a zarazem uważanym za najsmaczniejszym deserem w Polsce są lody. Wielu Polaków wymienia te o smaku śmietankowym i czekoladowym, jednym z roku na rok wybór smaków jest coraz większy. Również kobiety w ciąży bardzo chętnie po nie sięgają, mimo że nie spotyka się to z aprobatą innych przyszłych mam. Czy można jeść lody w ciąży?

Czy można jeść lody w ciąży?

Przyszłe mamy bardzo chętnie sięgają po lody w ciąży, uważając, że nie są one szkodliwe. Mało tego, często wybierają te z dodatkiem owoców, które mają zapewnić im większa ilość witamin. Owszem, są one bardzo smaczne, jednak nie tylko. Wiele kobiet w ciąży sięga po nie, by złagodzić objawy ciążowe, takie jak najczęstsza zgaga, zwłaszcza w późniejszym trymestrze. Ochota na lody w ciąży wzrasta, jeśli wiemy, że mają one w swoim składzie sporą dawkę wapnia, bardzo przydatnego zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Należy mieć jednak świadomość, że nie do końca są one tak zdrowe, jak zakładamy. Przede wszystkim zależy to od tego, na jakie lody się decydujemy, jednymi z zakazanych są te, które mają w swoim składzie alkohol. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że lody w ciąży są bardzo kaloryczne, co może wpływać na zwiększenie masy ciała. Warto jest więc jeść je z umiarem. Bardzo często zdarza się, że zachcianki na lody w ciąży mają swój powód, jaki? Na przykład wzrost zapotrzebowania kalorycznego, warto, jest się temu bliżej przyjrzeć.

lody w rozku

Jakie lody są bezpieczne dla ciężarnych?

Lody otrzymujemy ze śmietanki, jajek, aromatów, owoców, a przede wszystkim mleka, które jest niezbędne do tego, by płód rozwijał się zdrowo. Dlaczego? Ponieważ jest to źródło przyswajalnego białka. Ważne jest również to, że wpływa ono na odporność przyszłej mamy. Jeśli natomiast chodzi o to, jakie lody możemy jeść, a jakich najlepiej unikać, to wszystko zależy od tego, co posiadają one w swoim składzie. Dlatego też bardzo ważne jest to, byśmy zwracały uwagę na etykiety i dokładnie je czytały.

Okazuje się, że lody naturalne w ciąży są najzdrowsze i najbezpieczniejsze. Jednak w tym przypadku musimy wiedzieć, w jaki sposób były one produkowane i jest to najważniejszy warunek. Jeśli są one niewiadomego pochodzenia, to lepiej będzie z nich zrezygnować. Jeżeli tego dopilnujemy, to nie będzie zagrażało nam zarażenie salmonellą czy listeriozą.

Panie bardzo chętnie sięgają także po lody wodne w ciąży. Są to lody jak najbardziej wskazane! Zazwyczaj produkowane są one na bazie owoców, dzięki czemu możemy dostarczyć w ten sposób naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli natomiast chodzi o lody, których powinniśmy unikać, to okazuje się, że takie również istnieją. Przede wszystkim lody z alkoholem w ciąży są zakazane. Nie ma jednoznacznych wyników badań, które wskazywałyby na to, że dawka alkoholu, która się w nich znajduje, jest niebezpieczna dla dziecka, nie warto jednak kusić lodu. Poza tym spożywane lody w ciąży nigdy nie powinny pochodzić z nieznanego źródła.

Kobiety w ciąży bardzo często mają ochotę na lody tiramisu w ciąży, jednak nie jest to dobry wybór, ze względu na zagrożenie zarażenia salmonellą lub listeriozą. Jeśli więc jesteś ich miłośniczką, na okres ciąży całkowicie z nich zrezygnuj, dla bezpieczeństwa dziecka.

Czy można jeść lody na ból gardła i zgagę w ciąży?

Bardzo często nasi lekarze rodzinni zalecają nam spożywanie lodów na ból gardła. Jednak pojawia się pytanie, czy lody na ból gardła w ciąży są bezpieczne? Okazuje się, że nie jest to do końca bezpieczne w tym właśnie okresie. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaka jest przyczyna bólu. Może okazać się, że lody w ciąży pogorszą stan naszego gardła. W przypadku, gdy chodzi o lody na zgagę w ciąży, to nie ma co do tego przeciwwskazań, pod warunkiem, że będą to lody, które są dozwolone.

ciezarna z lodem

Kiedy lody w ciąży są zakazane?

Chęć na lody w ciąży nie jest niczym dziwnym, wiedząc, że kobiety w ciąży mają różne zachcianki, często niezrozumiałe. Okazuje się jednak, że ich spożywanie nie zawsze jest wskazane. Istnieją sytuacje, w których powinniśmy z nich zrezygnować. Na przykład, gdy mamy problemy z cukrzycą ciążową, podczas której należy zrezygnować ze wszystkich produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny. Lody w ciąży w takiej sytuacji możemy natomiast zastąpić sorbetami owocowymi bez dodatku cukru, które przyrządzimy same w domu.

Okazuje się więc, że lody w ciąży — TAK! – jednak z głową!