Nikogo nie trzeba chyba przekonywać do tego, że czas ciąży i karmienia piersią powinien być okresem, w którym kobieta powinna baczniej przyglądać się swojej diecie i nawykom żywieniowym. To co je ma bowiem wpływ nie tylko na nią, ale również na dziecko. Nic więc dziwnego, że wiele mam obawia się, czy może sięgać po popularne produkty. Koper włoski jest jednym z tych, które budzą spore wątpliwości. Czy słusznie? Czy jest bezpieczny w czasie ciąży i w okresie laktacji? Przekonajmy się.
Czy karmiąca kobieta może jeść koper włoski?
Koper włoski, znany również jako fenkuł włoski lub finocchio, jest rośliną, która jest często wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej. Z jego liści przygotowuje się również aromatyczne napary mające pozytywne właściwości zdrowotne. Czy jednak jego spożywanie w okresie karmienia piersią jest dobrym pomysłem? Odpowiedź brzmi: tak. Koper włoski uważany jest za produkt bezpieczny, który spożywany w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpływać zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka. Głównym składnikiem kopru włoskiego jest anetol, naturalny związek chemiczny, który nadaje tej roślinie jej charakterystyczny smak i zapach. Anetol może działać jak przeciwzapalny środek i pomóc w łagodzeniu niektórych dolegliwości, które towarzyszą kobietom w czasie karmienia piersią, takich jak wzdęcia i niestrawność. Co więcej, substancja ta może działać kojąco również na dziecko cierpiące z powodu kolek. Warto jednak pamiętać, że wskazany jest umiar oraz obserwacja zachowania dziecka. Jeśli zauważymy, że cierpi z powodu alergii, nasilonych wzdęć lub jest płaczliwe i niespokojne warto zrezygnować ze spożywania kopru włoskiego i skonsultować się z lekarzem.
Koper włoski w ciąży – czy można go jeść?
Wiemy już, że spożywanie kopru włoskiego w okresie karmienia piersią może mieć pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku ciąży? Nie od dziś wiadomo, że to co spożywamy może mieć wpływ na prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka. Właśnie dlatego koper włoski często budzi wątpliwości przyszłych mam. Jak się okazuje – całkowicie niesłusznie. Jest to warzywo, które uznaje się za bezpieczne. Koper włoski stanowi bogate źródło cennych składników odżywczych takich jak witamina C, potas i błonnik. Witamina C ma korzystny wpływ na układ odpornościowy przyszłej mamy, która z racji swojego stanu powinna unikać infekcji. Potas odpowiada za prawidłową gospodarkę elektrolitową organizmu zaś błonnik pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. To szczególnie ważne, ponieważ kobiety w okresie ciąży często skarżą się na problemy trawienne. Również zawartość anetolu może mieć pozytywny wpływ na złagodzenie tych dolegliwości. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że anetol obecny w organizmie w nadmiarze może mieć wpływ na poziom hormonów płciowych a tym samym stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju ciąży. Dlatego też koper włoski należy spożywać z umiarem.
Wpływ kopru włoskiego na zdrowie karmiącej mamy
Koper włoski to warzywo, które może mieć pozytywny wpływ na zdrowie karmiącej mamy oraz jej samopoczucie. Jak wspominaliśmy jest to źródło wielu cennych minerałów i witamin. Jednocześnie koper włoski jest niskokaloryczny co stanowi jego sporą zaletę docenianą szczególnie przez panie, które chcą dojść do formy po ciąży. Nie sposób nie wspomnieć także o jego pozytywnym wpływie na funkcjonowanie układu pokarmowego i redukcji dolegliwości takich jak niestrawność czy wzdęcia. Wiele pań zauważa, że nawet niewielkie ilości kopru włoskiego lub picie naparów z tego warzywa pomaga im czuć się lepiej. Jednocześnie wspomnieć trzeba również o tym, że pozytywy wpływ na układ trawienny może odczuwać także dziecko. Wielu maluchów mniej cierpi z powodu kolek czy wzdęć jeśli ich mamy sięgają po koper włoski.
Jak przygotować koper włoski dla ciężarnej lub karmiącej?
Jeśli chcemy włączyć koper włoski do diety kobiety ciężarnej lub karmiącej warto pamiętać o tym, by wybierać warzywa świeże, pochodzące z ekologicznych upraw. Koper powinien zostać dokładnie umyty przed spożyciem. Możemy podawać go zarówno na surowo, jak i poddawać obróbce cieplnej. Jest warzywem, które świetnie komponuje się z innymi warzywami i składnikami. Możemy łączyć go z pomidorami, cebulą, cytryną, lub oliwą z oliwek jako dodatek do pysznych sałatek. Koper włoski doskonale smakuje także pieczony, duszony lub gotowany na parze. Obróbka termiczna warzywa nie powinna być długa, by koper zachował swoją chrupkość, walory smakowe oraz cenne składniki odżywcze. Mówiąc więc najprościej – koper włoski w czasie ciąży i laktacji możemy spożywać w dowolnej formie, takiej która najbardziej lubimy.
Podsumowując, koper włoski to jedno z tych warzyw, po które warto sięgać zarówno w okresie ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Jak w przypadku każdego produktu warto jednak zachować umiar i różnorodność w diecie. Ponadto warto zwracać uwagę na reakcje organizmu – zarówno kobiety, jak i malucha. Jeśli cokolwiek nas zaniepokoi warto rozważyć rezygnację ze spożywania kopru włoskiego i skonsultować się z lekarzem lub specjalistą do spraw żywienia.
Cześć! Jestem Kamila i z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą i mamą trzech małych szkrabów – Antosia, Kaliny i Tomka. Jestem redaktorką naczelną Planetadziecka.pl, gdzie dzielimy się z wami naszymi doświadczeniem z wychowania dzieci i nie tylko!