Najlepsze kolorowanki dla dzieci do drukowania

Zajęcie czasu dziecku może czasami stanowić nie lada wyzwanie. Dzieci, jak powszechnie wiadomo, potrafią mieć mnóstwo różnorodnych pomysłów na minutę. Spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem wymaga organizacji, pomysłowości i kreatywności, jednakże zabawa z dzieckiem nie musi opierać się tylko i wyłącznie na wykorzystaniu zabawek. Bardzo dobrą formą zabawy, która nie tylko bawi, ale również rozwija zdolności manualne dziecka, są prace plastyczne – w tym również przeróżne kolorowanki dla dzieci.

Jakie zalety mają kolorowanki dla najmłodszych?

Dziecko w wieku przedszkolnym przechodzi przez czas intensywnego rozwoju. W tym wieku właśnie bardzo istotne jest stymulowanie jego zdolności manualnych, które przydadzą się nawet podczas nauki pisania. Kolorowanki nie tylko są sposobem na walkę z nudą, ale też są świetnym narzędziem pomagającym w nauce skupienia i operowania dłońmi. Dodatkowo wpływają na stymulację wyobraźni dziecka, uczą poszczególnych kolorów oraz precyzyjnego korzystna z narzędzi, jakimi są kredki, farby, flamastry i inne. Wypracowanie tych umiejętności stymulowanych przez rysunki do kolorowania jest później niezwykle pomocne podczas nauki pisania. Dzieci, które spędzają czas na zabawie z kolorowankami, lepiej radzą sobie z czynnościami nauczanymi w szkole. Trzeba też zaznaczyć, że malowanki dla maluchów są niezwykle ważne w rozwoju zmysłu artystycznego dzieci. Kolorowanki i malowanki są też bardzo dobrym pomysłem na zajęcie dziecka, jeżeli przez jakiś czas musi pobawić się samo bez nadzoru opiekuna, jednakże trzeba pamiętać, że mimo wszystko najbardziej wartościowy dla dziecka czas to czas spędzony aktywnie z rodzicem.

Dlaczego warto pomyśleć o kolorowankach do wydruku?

Kiedy rodzic słyszy słowo „kolorowanka”, z reguły kojarzy mu się książeczka dostępna do kupienia w księgarni, kiosku, sklepie papierniczym albo internetowym. Oczywiście taka gotowa malowanka jest bardzo dobrym pomysłem na zabawę z dzieckiem, ale jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy, nie możemy pójść do sklepu albo po prostu nie mamy ochoty czekać, aż kurier dostarczy paczkę, to doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wzorów, które dostępne są do wydrukowania. Takie kolorowanki do wydruku dostępne są w najrozmaitszych odmianach – skomplikowane dla starszych dzieci i dorosłych albo bardzo proste dla najmłodszych.

Jak wybrać kolorowankę dla dzieci do wydruku?

Pierwsze, na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając kolorowankę dla dziecka to czy jest dedykowana dla maluchów i jakie obrazki się na niej znajdują, bo skomplikowane wzory do kolorowania dla dorosłych nie zawsze są odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Trzeba też zwrócić uwagę na możliwość druku oraz format, na którym znajduje się obrazek do kolorowania, aby nie spotkać się z problemem technicznym przy drukowaniu. Rysunki dla dzieci powinny charakteryzować się ciekawymi wzorami i grubymi liniami – dobrym pomysłem są obrazki przedstawiające na przykład ulubionych bohaterów bajek pociechy. Dobrze jest, gdy rysunek do kolorowania mieści się na całej stronie A4 – dzięki temu nie marnujemy papieru, co jest nie tylko oszczędne, ale i korzystne w dobie ochrony środowiska. Świetnym pomysłem na obrazki do kolorowania dla dzieci są też zbiory kartek drukowane na jednej czystej stronie.

Tematyka kolorowanki powinna być dobrana do tego, czym interesuje się dziecko – dzięki temu łatwiej się nią zainteresuje i będzie czerpało większą przyjemność z kolorowania. W Internecie dostępne są wzory, które spodobają się każdemu dziecku – nieważne, czy lubi konie, księżniczki, superbohaterów czy może pojazdy militarne.

Wiele stron internetowych, na przykład oferuje swoje malowanki dla dzieci do wydruku. Poświęcenie nieco czasu i przejrzenie kilku wartościowych stron jest opłacalne i pozwala znaleźć w jednym miejscu wiele wzorów kolorowanek dla dzieci w każdym wieku – szczególnie jeżeli posiadamy dwójkę pociech lub więcej. Malowanki mogą być zbyt skomplikowane dla dwulatka, który nie poradzi sobie jeszcze z farbami, ale pięciolatek nie będzie już miał z nimi żadnego problemu.

Jakie kolorowanki dla dwulatków?

Dwuletnie dziecko to już ciekawski brzdąc, którego interesuje wszystko – od przyrody, po przedmioty codziennego użytku. W tym wieku pomoc w rozwijaniu jego umiejętności plastycznych jest nieoceniona. Najlepiej jest wyszukać najprostsze kolorowanki do druku – takie, które mają grube linie i niezbyt skomplikowane wzory, ponieważ zbyt wysoki stopień zaawansowania zwyczajnie znudzi i sfrustruje dziecko. Takiemu maluchowi do zabawy warto podsunąć specjalne, nietoksyczne farby do malowania palcami, dzięki którym zacznie uczyć się kolorów oraz stopniowo posługiwania się swoimi dłońmi. Oczywiście nie należy oczekiwać, że malec od razu pomaluje obrazek bezbłędnie i perfekcyjnie. Obrazki do kolorowania dla dwulatka mogą przedstawiać zwyczajne przedmioty, owoce, zabawki, figury geometryczne czy zwierzęta – przy okazji dziecko zacznie uczyć się ich nazw. Niektórzy rodzice lubią też dobierać kolorowanki dla dwulatka według płci dziecka.

Jaka kolorowanka dla dwuletniego chłopca?

Dwuletni chłopcy często wykazują ogromne zainteresowanie światem. Starają się testować, sprawdzać wszystko, co się wokół nich znajduje, interesują ich przedmioty codziennego użytku. Taki rozwijający się maluch na pewno skorzysta na rozwoju artystycznym. Kolorowanki dla dwulatka do druku to idealny pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem wspólnie albo chwilowe zajęcie go, kiedy akurat nie możemy przebywać bardzo blisko niego. Do takiej zabawy należy przede wszystkim zakupić nietoksyczne kredki, które są odpowiednie dla małych dzieci lubiących smakować wszystkich przedmiotów. Wzór kolorowanki dla dwulatka zależy tylko od rodzica – wielu z nich decyduje się na proste samochodziki i pojazdy, które fascynują ich pociechy i pozwalają im spełnić się artystycznie. Innym często wybieranym motywem są misie albo bohaterowie znanych i lubianych bajek.

Jaka kolorowanka dla dwuletniej dziewczynki?

Już w wieku dwóch lat dziecko jest w stanie wskazać to, co mu się podoba lub też nie, dając rodzicom wgląd w ich pierwsze zainteresowania. Poszukując kolorowanki dla dwulatka do wydruku, wielu rodziców małych dziewczynek wybiera interesujące je wzory przedstawiające postacie z bajek, takie jak popularna Myszka Miki czy świnka Peppa. Czasami jednak dziecko nie jest takimi wzorami absolutnie zainteresowane i głośno wyraża swój sprzeciw. Niejednokrotnie wśród dziewczynek królują kolorowanki do wydruku przedstawiające zwierzątka – pieski, kotki czy koniki. Korzystanie z tego typu wzorów umożliwi też rodzicowi wprowadzenie ich nazw oraz dźwięków, jakie wydają

Jakie malowanki i kolorowanki do wydruku dla przedszkolaków?

Dzieci w wieku od trzech do pięciu lat, które uczęszczają już do przedszkola, można spokojnie zapoznać z motywami, które nie występują w kolorowankach dla najmłodszych. Z reguły są to obrazki przedstawiające przyrodę, otoczenie, życie codzienne, ludzi wykonujących określone zawody. Starszym dzieciom można też zaproponować inne techniki wykonywania prac plastycznych. Kredki to znany i lubiany klasyk, ale pociechom spodobają się też farby, a także plastelina, kolorowy papier do wyklejania albo kolorowa bibuła, z której można formować kuleczki i wyklejać nimi kolorowankę. Takie arcydzieło będzie się świetnie prezentowało powieszone na lodówce lub oprawione w ramkę, a dzieci będą z siebie dumne.

Kolorowanki dla trzyletnich chłopców

Dzieci rosną zadziwiająco szybko, dlatego trzylatek, chociaż jeszcze nie starszak, bardzo różni się od dwulatka pod względem swoich możliwości. W jego wypadku kolorowanki dla dwulatków mogą okazać się już byt proste. Warto jest obserwować pociechę i stopniowo zwiększać poziom trudności w pracach plastycznych, dopasowując go do możliwości. Chłopcy w wieku trzech lat przejawiają już określone zainteresowania i mają ulubionych bohaterów bajek, dlatego idealnym wzorem w kolorowance dla trzylatka może okazać się Bob Budowniczy i jego ekipa albo obrazek przedstawiający farmę i zamieszkujące ją zwierzęta. Wśród wielu chłopców prym wiodą tematy technologiczne – roboty, samoloty i statki kosmiczne. Ciekawe dla trzyletnich chłopców są też malowanki przedstawiające ich ulubione zawody, na przykład strażaka albo sportowca. Ćwiczenie zdolności manualnych trzylatka każdego dnia sprawi, że późniejsze wyzwania, takie jak nauka pisania, będą dla niego znacznie łatwiejsze.

Kolorowanki dla trzyletnich dziewczynek

Dziewczynki nie muszą zajmować się tylko zabawą lalkami albo w dom. Wspólne kolorowanie wydrukowanych obrazków będzie idealnym sposobem na spędzenie czasu z rodzicami oraz znalezienie tematów, które będą fascynowały małą dziewczynkę. Wśród kolorowanek dla małych dziewczynek znajdą się motywy przedstawiające popularne bajki „Kraina lodu” albo „Mój mały kucyk”, ale kolorowanki dla trzylatek mogą też przedstawiać sceny z życia codziennego, jak zabawy w ogrodzie albo na plaży czy ludzi wykonujących zawody lekarza, policjanta, piosenkarki i inne. Niejedna trzylatka odnajdzie też pasję w kolorowaniu stereotypowo chłopięcych obrazków przedstawiających samochodziki albo grę w piłkę nożną. Warto jest uczyć pociechę, że możliwości jest wiele i nie trzeba się ograniczać!

Dzieci w wieku trzech lat dopiero uczą się pracy w skupieniu, dlatego warto im w tym pomagać. Dostarczanie narzędzi w postaci kolorowanek dla trzylatków będzie niezwykle cenne w treningu uwagi i cierpliwości. Dobrze jest wieczorem przygotować sobie zestaw kolorowanek na kolejny dzień i zapisać je tak, aby później zaoszczędzić cenny czas na wyszukiwaniu odpowiednich obrazków.

Jakie kolorowanki dla czteroletnich dzieci?

Czteroletnie dzieci to już „starszaki” w porównaniu do trzylatków, dlatego proste kolorowanki dla ich młodszych kolegów mogą okazać się nieciekawe. W tym wieku dzieci mają już jasno sprecyzowane zainteresowania i często przejawiają chęć do kolekcjonowania wszystkiego, co związane z ich pasją, wobec tego dla takich dzieci dobrym pomysłem będą kolorowanki dla czterolatków przedstawiające ulubionych bohaterów z bajek, ulubione pojazdy albo zwierzęta, którymi się akurat fascynują.

Kolorowanki dla czteroletnich chłopców

Starszemu przedszkolakowi na pewno spodoba się praca nad ozdabianiem ulubionych postaci – szczególnie tych popularnych. Dzieci w przedszkolach dzielą się swoimi zainteresowaniami i często chcą posiadać to, co inne, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że kolorowanki słodziaki z biedronki do druku będą strzałem w dziesiątkę ze względu na swoją popularność. Innym cenionym motywem na malowankach są czynności domowe, takie jak wycieczka do lasu, piknik, wizyta na wsi albo przyjęcie. Aktywni czterolatkowie na pewno będą zafascynowani obrazkami przedstawiającymi grę w piłkę albo skoki narciarskie!

Kolorowanki dla czteroletnich dziewczynek

Dziewczynki w wieku czterech lat, podobnie jak ich koledzy, mają już swoje pasje i pierwsze zainteresowania. Wśród wielu królują „dziewczęce” motywy przedstawiające księżniczki z bajek albo urokliwe sceny z życia codziennego, ale z pewnością nie są to tematy dla każdej czterolatki. Wiele małych indywidualistek będzie preferowało raczej kolorowanki dla dzieci przedstawiające aktywności fizyczne, różne pojazdy albo tematy związane z przyrodą. Wśród wielu dziewczynek w tym wieku również pojawia się zainteresowanie zwierzętami, dlatego pieski i koniki mogą okazać się bardzo dobrym wyborem. Kto wie, może zainteresowanie przerodzi się w pasję w późniejszym okresie życia dziecka.

Kolorowanki dla pięcioletnich dzieci

Pięciolatki, podobnie jak ich o rok młodsi koledzy, mają już swoich idoli oraz lubią wymieniać się swoimi pasjami ze sobą. Dzieci docenią zajęcie, jakie zapewnią im na przykład kolorowanki gang słodziaków do druku, które przedstawiają urocze, szeroko reklamowane leśne stworki. Również kolorowanki przedstawiające różne zawody i aktywności będą idealnym sposobem na zajęcie dziecka. Pięciolatki ucieszą się z możliwości ozdobienia na swój sposób ulubionych bohaterów, zwierząt czy przedmiotów. Kolorowanka do druku nie musi być tylko zabawką wykorzystywaną w domu czy przedszkolu, ale idealnie nada się na podróż samochodem albo pociągiem. Dzięki niej dziecko będzie mogło spędzić czas nie tylko wpatrując się w widoki za oknem, ale również rozwijając cierpliwości i zdolności motoryczne.

Pięcioletnie dzieci dobrze jest też zachęcać do poszerzania horyzontów, dlatego w ich przypadku kolorowanie nie musi odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą tradycyjnych kredek czy farb. Starsze dzieci dobrze potrafią już posługiwać się swoimi dłońmi, dlatego dobrze jest zaproponować wyklejanie z plasteliny, kolorowego papieru czy bibuły. Jeżeli decydujemy się na kredki, można spróbować wielu ich rodzajów – tradycyjnych, świecowych albo akwarelowych, które po połączeniu z wodą dają taki efekt, jak po malowaniu farbami wodnymi.

Kolorowanki dla starszych dzieci

Kolorowanki kojarzą się raczej z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, ale tak naprawdę nikt nie jest za stary na kolorowanie. Z pewnością w życiu każdego dziecka pojawi się okres, w którym stwierdzi, że malowanie po wydrukowanych obrazkach nie jest dla niego – jest to jak najbardziej normalne. W wieku nastoletnim dzieci raczej rozwijają zupełnie inne zainteresowania i poddają się poważniejszym rozrywkom oraz aktywnościom. Może okazać się jednak, że starsze dziecko zafascynuje się sztuką i rozwijaniem swoich zdolności artystycznych. Na szczęście na rynku i w internecie można znaleźć mnóstwo wzorów do kolorowania nie tylko dla najmłodszych – nawet dorośli znajdą coś dla siebie. Dobrym pomysłem jest właśnie wybór takiej malowanki dla dorosłych. Są to z reguły obrazki podzielone na małe fragmenty układające się w bardzo skomplikowane, szczegółowe wzory, które dla małego dziecka byłyby zdecydowanie zbyt skomplikowane. Wypełnianie takich fragmentów kolorami stanowi dobre ćwiczenie koncentracji, a także pozwala się wyciszyć i uspokoić, co w okresie buzujących hormonów może pomóc niejednej młodej osobie. Nastolatkom mogą spodobać się też malowanki połączone z zagadkami, w których trzeba rozwiązać jakiś szyfr lub odpowiedzieć na pytanie, aby odgadnąć odpowiedni kolor bądź fragment obrazka do pokolorowania. Takie zagadkowe kolorowanki będą nie tylko pomocne w ćwiczeniu sprawności dłoni, ale również mózgu.

Czas spędzony z rodzicami jest dla rozwoju dzieci najważniejszy – ale musi być to czas, w którym rodzic poświęca swoją uwagę maluchami, a nie tylko jest obok niego. Kolorowanki dla małych dzieci są idealnym rozwiązaniem, które łączy maluchy z ich opiekunami, pomaga wzmocnić więzi, a także rozwija ich zdolności. Takie zajęcie jest niezwykle cenne i zalecane jako odpowiedni trening motoryki dziecka, a także jego zdolności koncentracji. Do zabawy w kolorowanie nie potrzeba wiele – wystarczy wydrukowany obrazek do kolorowania, kredki bądź inne przybory oraz stolik. Dzięki takiemu zajęciu dziecko zyska to, co dla niego najważniejsze – czas i uwagę rodzica. Nieważne, czy będzie malować proste kolorowanki do druku dla maluchów czy może bardziej skomplikowane, trudniejsze kolorowanki dla przedszkolaków.

Kolorowanki, malowanki okiem psychologa

Nim dziecko uda się do szkoły powinno rozpocząć naukę pewnych funkcji psychicznych, fizycznych, które potem w trakcie nauki szkolnej będą oczywiście przydatne. W ramach stymulowania tych funkcji na pewno sprawdzać się będą wszelkiego rodzaju kolorowanki, szlaczki, zadania, w ramach których trzeba łączyć punkty, uzupełniać różnorakie wzory.

Cześć rodziców uważa, że kolorowanka nie jest dobrą opcją, ponieważ będzie uczyć myślenia odtwórczego i nie warto ich stosować. Takie osoby uważają, że lepiej będzie, gdy dziecko będzie samo rysowało. Ale nie zawsze tak to będzie się dobrze sprawdzać.

Oczywiście dobrze będzie zachęcać dziecko do twórczości, która będzie swobodna, ale kolorowanki, szlaczki czy łączenie punktów to również dobre rozwiązanie dla rozwoju dziecka podobnie jak tworzenie rysunków z podanych elementów, rysowanie po śladzie, dorysowanie brakujących elementów. To wszystko będzie wpływać również na rozwój dziecka. Tego typu zadania będą umożliwiać rozwój. Ćwiczenia tego typu to także profilaktyka, dzięki której będzie można w dłuższej perspektywie unikać problemów w trakcie nauki czytania oraz pisania u takiego dziecka.

Tego typu zabawy świetnie się sprawdzają, ponieważ dzięki nim następuje rozwinięcie analizy i syntezy wzrokowe, koordynację wzrokowo – ruchową, precyzję ruchów dłoni oraz palców, panowanie nad napięciem mięśniowym, które wpływa na posługiwanie się kredkami. To również dobra opcja, która będzie rozwijać u dziecka pamięć, gdy nauczy się jakie kolory ma dany bohater z bajki. Kolorowanki również rozwijać będą wyobraźnię, dzięki nim dziecko będzie mogło przy łączeniu punktów budować w swoim umyśle właśnie to jak wygląda dana postać jaka powstanie. To również szansa na rozwój myślenia i porównywania, ponieważ będzie można porównać wzór z tym malunkiem, jaki ostatnie będzie powstawał.

Dzięki kolorowaniu dziecko może osiągać efekt, z którego będzie zadowolone, a to będzie dla dziecka jak nagroda, która dalej będzie zachęcać do dalszej pracy. Dziecko w ten sposób będzie także mogło uczyć się wytrwałości, warto do końca pokolorować obrazek, ponieważ wtedy będzie można podziwiać go w całości czy jest piękny. Warto połączyć wszystkie kropki, by dowiedzieć się co jest ukryte w trawie na rysunku. Dzieci zwykle lubią kolorować, rysować po śladzie, ale czasami wyraźnie im to nie wychodzi, nie lubią takich zajęć. Takie dzieci najczęściej w ogóle nie są chętne do rysowania, rysunki mogą być nieporadne. Niestety w takiej sytuacji warto zwrócić na taką kwestię uwagę, ponieważ pojawia się ryzyko dysleksji w przyszłości.

Jeśli u dziecka stale będzie występować niechęć do rysowania, kolorowania warto wspólnie z dzieckiem jak najczęściej się bawić w taki sposób, by w trakcie tej zabawy konieczne było używanie kredek, by konieczne było robienie szlaczków czy przemalowanie czegoś. W ten sposób będzie można skutecznie coś zrobić i dziecko zachęcić do rysowania.

Na pewno nie można kazać wypełniać kolejnych stron książeczki do malowania. Dziecko po prostu będzie się tym męczyć, nie będzie chciało tego robić.

Trzeba wymyślić zabawy, w których będzie można niepostrzeżenie przemycić ćwiczenia, które będą dziecku po prostu potrzebne.